horseloverramse6257 horseloverramse6257
  • 03-07-2019
  • Physics
contestada

Consider a generator that rotates its 200 turn, 0.18 m diameter coil at 3250 rpm in a 0.65 T field. Calculate the peak voltage of the generator.

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 10-07-2019

Answer:

1124.8 Volt

Explanation:

N = 200, Diameter = 0.18 m, Radius, r = 0.09 m, f = 3250 rpm = 54.17 rps

B = 0.65 T

the peak value of induced emf is given by

e0 = N x B x A x ω

e0 = 200 x 0.65 x 3.14 x 0.09 x 0.09 x 2 x 3.14 x 54.17

e0 = 1124.8 Volt

Answer Link

Otras preguntas

The term used when an organism is studied in its natural environment is
suppose you're an attorney in a case you're representing a federal court you argue that the person you're defending suffered cruel and unusual punishment which
A mixture from which some of the particles settle out slowly upon standing
what is the relationship between hitech and hipaa
Please help me with this
Name the five transport mechanisms of the cell:
the mammalian heart has: a. 4 chambers b. 2 chambers c. a two-sided muscular pump d. four-sided muscular pump e. a and c f. b and d
Write a review of your favorite TV programme.Include the name and type of programme, a description of the programme and why you like it.
The name for people who stay in one place like civilization of china and kroea
Find the product. (7x-2) (x+y)