jaamierosee1992 jaamierosee1992
  • 02-07-2019
  • Physics
contestada

What potential difference would an electron have to fall through to acquire a speed of 3.00*10^6 m/sec?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 08-07-2019

Answer:

25.6 V

Explanation:

The kinetic energy of electron associated with its potential difference is given by eV which is equal to the 1/2 mv^2.

m = 9.1 x 10^-31 kg, v = 3 x 10^6 m/s, e = 1.6 x 10^-19 C

eV = 1/2 m v^2

V = mv^2 / 2 e

V = (9.1 x 10^-31) x (3 x 10^6)^2 / (2 x 1.6 x 10^-19)

V = 25.6 V

Answer Link

Otras preguntas

A 40 inch board is to be cut into three pieces so that the second price is 4times as long as the first piece and the third piece is 5 times as long as the first
Which of the following functions is most likely to have the smallest value for yifx is large? (Assume & is positive) O a direct variation function with a sm
what do you do when you feel burned out? Any self care that you do try to create?​
yes haha yes what no oh yeah no nevermind wait yes
If x is 4, a is 1/4, and y is 2, then what is 5x(56a-6y)
how much is 409,000x509,000
Subtract the following complex numbers: (11-7)-(16-11) A. 5+ 4i OB. 5-18i O C. -5-18i OD. -5+4i
pls pls help whoever gets it right gets a crown
Gavin was thinking of a number. Gavin subtracts 10 from it and gets an answer of 2.7. What was the original number?
In a given country the average price of a gallon of unleaded gasoline in 1997 was $1.58 in 2010 the average price was $3.11 find and interpret the average rate