starsapphire2682 starsapphire2682
  • 02-07-2019
  • Physics
contestada

 (I) What is the capacitance of a pair of circular plates with a radius of 5.0 cm separated by 3.2 mm of mica?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 07-07-2019

Answer:

1.3 x 10^-10 F

Explanation:

r = 5 cm = 0.05 m, d = 3.2 mm = 0.0032 m

Dielectric constant for mica, K = 6

The formula for the parallel plate capacitor is given by

C = K ∈0 A /d

C = (6 x 8.854 x 10^-12 x 3.14 x 0.05 x 0.05) / 0.0032

C = 1.3 x 10^-10 F

Answer Link

Otras preguntas

CHEMISTRY QUESTION WILL MARK YOU BRAINLIEST! Based on Boyle's law, which of the following statements is true for an ideal gas at a constant temperature and mole
If f(x) =x^2-2x and g(x) =6 x+4 for which value of x does (f+g) (x)=0 -4 -2 2 4
To which family does the function belong ??? Need HELP!!!
How many of the 80 salespeople had sales of more than $4.5 million? a-20 b-25 c-75 d-60
The circulatory system works best with which other body system to supply the body’s cells with the nutrients they need?
Which law states that the volume and absolute temperature of a fixed quantity of gas are directly proportional under constant pressure conditions? Boyle’s law C
Identify the graphs.......
Mountain range separating europe and asia - ___________
a rock that travels through space and then strikes the Earth surface is calledA an asteroidB a meteoriteC a cometD a meteor​
choose the correct translation of the following snetence the teachers are busy in spanish