saul41818 saul41818
  • 02-07-2019
  • Physics
contestada

What is the volume of 282 g of metal with a density of 11.7 g/cm32​

Respuesta :

S1NGH
S1NGH S1NGH
  • 02-07-2019

Answer:

24.1025641

Explanation:

Density = Mass ÷ Volume

We need to work out volume so the equation is going to be ⇒  

Mass ÷ Density

Mass = 282 g

Density = 11.7

282 ÷ 11.7 = 24.1025641

Answer Link

Otras preguntas

A 68-year-old mechanic presents to the emergency room for shortness of breath. You are concerned about a cardiac cause and measure his jugular venous pressure (
Can someone help me with this
Need help with this question pls due today!!!!
A man was convicted of theft. The man's lawyer believes her client did not have a fair trial. Which court will she probably contact? justice municipal general t
solve the following equation 4 x + 10 = 66
the graph of f(x)=x^2 will be translated 5 up and 2 units to the right .which function describe the graph produced by the translation
The "Danger Zone" is between what temperature range?
Discuss the impact printer and its types in detail?
Mr. Mendel likes breeding different flowers in his garden. He noticed that when he breeds a white flower with a purple flower, most of the offspring are purple.
writing: write an e-mail to your friend about the importance of reading.