brandi96
brandi96 brandi96
  • 04-05-2016
  • Chemistry
contestada

3 x 1023 molecules of element Z have a mass of 38 g. What is the mass of 1 mole?

Respuesta :

Edufirst
Edufirst Edufirst
  • 12-05-2016
38 g / (3 x 10^23 molecules) * 6,02x10^23 molecules/mol = 76,25 g/mol.
Answer Link
sarajevo
sarajevo sarajevo
  • 11-05-2019

Answer:

76.3 g of 1 mole of element Z

Explanation:

According to Avogadro’s number the number of particles in 1 mole of a substance is 6.023 x 10²³.  

The mass of 3 x 10²³ particles is 38g  

Therefore, the mass of 6.023 x 10²³ is [tex]\frac{ 38 g  x 6.023 x 10^2^3}{3 x 10^2^3}[/tex] = 76.3 g

Answer Link

Otras preguntas

Kenneth is painting his kitchen and bathroom. He bought 5 gallons of paint to paint the two rooms. He uses 1/4 of that amount to paint the bathroom and the rest
You need a new computer, and you will need a loan in order to buy one. Which lender is most likely to charge you the highest interest rate on your loan? A. fina
slope=4; y-intercept =-5
which country had the most output of manufacturing between 1800 and 1900? why?
what are angles? how do i solve them?
Is 14 19 23 a right triangle
Who what to take that a boy? I will give you alto of ponts
Is it a function yes or no
1. El bosque tropical es omnipresente en los cuentos de Horacio quiroga. Comenta la relación que llevan entre sí la vida de padre e hijo y el medio y el medio a
i need a reduced mixed number from 12(x-6)=2(x-9)