simmerbide
simmerbide simmerbide
  • 03-05-2016
  • Chemistry
contestada

How many grams are in 2.3 moles of calcium phosphate, Ca3(PO3)2

Respuesta :

bigpaff bigpaff
  • 04-05-2016
moles = mass/molar mass
moles = 2.3
molar mass = 278
=> mass = moles*molar mass = 639.4g
Answer Link

Otras preguntas

can someone help me with number 25
how are plains formed
can someone help me with number 25
Why is India considered a subcontinent
what are some physical changes that occur at school? at home ? in nature ?
how many hundredths are in 0.5
A non-metal usually forms 2 covalent bonds in its compounds.How many electrons will it take in its valence shell?
the temperature on mars ranges widely from -207 f to 80 f find the average of the temperature extremes on mars
why do you use cubic units and not square units to find the volume of solid figures?
Write 75 as the product of its prime factors. (2 marks)