Ireallydontknow123
Ireallydontknow123 Ireallydontknow123
  • 02-06-2019
  • Physics
contestada

If an object falls for 4 seconds, how fast is it going when it hits the ground?

Respuesta :

bobbyv2 bobbyv2
  • 02-06-2019

Acceleration due to gravity is about 9.8 m/s²

So after every second, the speed increase by 9.8 m/s

After 1 second, the object would fall at a speed of 9.8 m/s

After 2 seconds the object would fall at a speed of 19.6 m/s

So after 4 seconds, the object is going to be at a speed of:

9.8 x 4 = 39.2 m/s

-------------------------------------------------

Answer

39.2 m/s

Answer Link

Otras preguntas

How would 5/9 be classified? 1. Rational and real? 2. Whole and integer? 3. Only real? Or 4. Only irrational
slum areas called shantytowns occur in ___ major African cities, housing over ___percent of urban populations
what is 3/4 of 16/21? worked out please
SOLVE BY SUBSTITUTION: 3x-2y=14 y=5x solve by substitution x-2y=-2 y=2x+4 solve by elimination x+2y=-7 x-5y=7 PLEASE HELP WORTH 10 POINTS! AKA SHOW WORK:)
to make dough, reba needs 2 1 / 2 cups of flour. how much flour does she need to make 5 batches of dough? explain
What is the LCD of 5/6 and -3/8 ?
How many NBA teams are located in the North-Central region of the United States? Name them.
what is a eogeo shield
(6, 4, 4, 5, 1, 8, 10, 7, 8, 6, 6, 7, 5, 4, 6) In a stem-and-leaf plot, what does 5| 4 mean? 54 5.4 5 divided by 4 5 x 4 x 3 x 2 x 1
how do solve you do 5b/2=27.5