maddygalloway26
maddygalloway26 maddygalloway26
  • 01-06-2019
  • Physics
contestada

A net force of 30 N gives a stone an acceleration of 5 m/s. Calculate the mass of the stone

Respuesta :

aguilerapablo03
aguilerapablo03 aguilerapablo03
  • 01-06-2019

6Kg. A stone with a net force of 30N and an acceleration of 5 m/s² has a mass of 6Kg.

The key to solve this problem is using Newton's Second Law F = m.a

Clear m for the equation:

m = F/a

Solving with F = 30N, and a = 5 m/s²

m = 30N/5m/s²

m = 6Kg

Answer Link

Otras preguntas

I have to write down 10 bullet points summary on a book I'm only on page 125 but I still have to write a summary on what I've read so far the book is Before I
What is the slope and y-intercept of the equation 3(y − 2) + 6(x + 1) − 2 = 0? A. slope = -2, y-intercept = B. slope = 2, y-intercept = C. slope = -2, y-in
[tex] - 8(3x + 6) = 120[/tex]
2 in the ten thousands place
I need help on number 4
Amy invested $223 in the bank and a year later has $280.98. By what percent has the amount changed?
What law states no colonists could settle west
The treaty of Paris of 1763 gave control of Canada to what county
Which statement about types of migration is correct? A. Forced migration occurs in both internal and international migration. B. International migration is
Least to greatest 0.2, 3/5, 0.4