pearlnotsopopular pearlnotsopopular
  • 01-06-2019
  • Chemistry
contestada

A sample of hydrated copper (II) sulfate has a mass of 4.56 g. After heating, it has a mass of 2.92 g.
What is the percent by mass of water in the hydrate?

Respuesta :

superman1987
superman1987 superman1987
  • 11-06-2019

Answer:

36.0%.

Explanation:

The mass of water = mass of hydrated copper (II) sulfate - mass of copper (II) sulfate after heating = 4.56 g - 2.92 g = 1.64 g.

The percent by mass of water in the hydrate = (mass of water/mass of hydrated copper (II) sulfate)*100 = (1.64 g/4.56 g)*100 = 35.96% ≅ 36.0%.

Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to 27/125
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
if Xx8=y is the rule,and the value of x is 4, what is the value of y
Solve the quadratic by factoring 2X²-2X-12=0
A solution of hydrogen peroxide, H2O2, is titrated with potassium permanganate, KMnO4, according to the following equation: 5H2O2 + 2KMnO4 + 3H2SO4 = 5O2 + 2MnS
which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?
What was the major purpose of the Truman Doctrine?
If 2/5 of a number is added to 1/3 of the same number ,the sum is 22. What is the number?
What's the other word generous in overlooking insult or injury by others; rising above pettiness
what we need to become success