superfamichu0822 superfamichu0822
  • 03-05-2019
  • Chemistry
contestada

0.5 moles of sodium chloride is dissolved to make 0.05 liters of solution

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 03-05-2019

Answer:

= 10 M or 10 moles/liter

Explanation:

Molarity is calculated by the formula;

Molarity = Moles/volume in liters

In this case;

The number of moles = 0.5 moles

Volume = 0.05 liters

Therefore;

Molarity = 0.5 moles/0.05 liters

             = 10 M or 10 moles/liter

Thus the molarity is 10 M or 10 moles/liter

Answer Link

Otras preguntas

Find the Surface Area of each Triangular Prism. base: h=12yd, b=51yd face 1: l=5yd, w=37yd face 2: l=5yd, w=20yd face 3: l=5yd, w=51yd
REVIEW - WHAT IS COLLISION THEORY?1. Define rate of reaction"2. State the main idea of collision theory,3. List the 5 main factors that can affect the rate of a
What are The usages of transducer in ultrasonic??
What challenges did American democracy face during the 1950s and 1960s? How did Americans respond to these challenges?
I need help asap :(:):)
4(x−2)+4(x+4)−(8x+1)
what would you do if when you okay so he said yes would go?
Which coupon will save Porter more money on a grandfather clock originally priced at $380.00 $100.00 off or 25% off thank Gawjuss for helping me out answer asa
megan has $45 on a coffee gift card. she buys a mug for $9 and plans to spend the rest on $4 cups of coffee. how many cups of coffee can she buy?
3/2y - 3 + 5/3z when y= 4 & z=3