lhanna80 lhanna80
  • 03-05-2019
  • Chemistry
contestada

How many moles of ZnCl2 will be produced from 23.0g of Zn, assuming CuCl2 is available in excess?

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 13-05-2019

Answer:

= 0.408 moles

Explanation:

The equation for the reaction is;

Zn + CuCl2 → ZnCl2 + Cu

Given 23.0 g of zince

Moles of Zn = 23.0/65.38 g/mol

                   = 0.408 moles

From the equation;

1 mole of Zn produces 1 mole of ZnCl2

Therefore; the number of moles of ZnCl will also be;

  = 0.408 moles × 1

  = 0.408 moles

Answer Link

Otras preguntas

Say where one goes (On va) to do each indicated activity. Use the correct form of the preposition à and the name of a different logical place in each one. EXEMP
What’s v=(324pie)(3)
Someone help me solve this please…
what are the useful of carbon dioxide?​
Think about race relations in your home country or another country. How would you describe them in the present? In the past?
Name of compoundsa. H2Co3b. NH4OHc.AlPO4d.NaOHe.AuCI3​
10. A mass weighing 10 pounds stretches a spring foot. This mass is removed and replaced with a mass of 1.6 slugs, which is initially released from a point foot
If an experiment calls for 0.200mole acetic acid (Hc2H3O2)how many grams of glacial acetic acid do we need?
Find an explicit formula for the geometric sequence \dfrac12\,,-4\,,\,32\,,-256,.. 2 1 ​ ,−4,32,−256,..start fraction, 1, divided by, 2, end fraction, comma,
I need help on this question pls