HeyHowsItGoing
HeyHowsItGoing HeyHowsItGoing
  • 03-05-2019
  • Physics
contestada

A 70 kg person running at 4 m/s what is the kinetic energy

Respuesta :

bcrawf11
bcrawf11 bcrawf11
  • 03-05-2019

Let:

m = mass (kg)

v = velocity (m/s)

KE = 0.5m(v^2)

KE = 0.5(70)(4^2)

KE = 560 Joules.

Answer Link

Otras preguntas

describe the following tyre parts stating their advantages and disadvantages. i.groove ii.cuff iii.lugs​
How are gymnosperms in category gnetophyta usually pollinated? A. by wind B. by hand C. by insects D. by water
The curve y=2x^3+ax^2+bx-30 has a stationary point when x=3. The curve passes through the point (4,2). (A) Find the value of a and the value of b. #secondderiv
write down any six impacts of uncontrolled migration on economic​
a kitchen floor is 9 feet long and 6 feet wide. the number of yards of molding needed to old the linoleum around the outside edge is
Please help pleaseeee
Imagine that you were in the audience for King's speech and write a one-page first-person account of your experience
Sexual harassment that occurs off premises and off duty can still be considered work place harassment true or false
Which sentence uses a modifier correctly? A.)The house was decorated by an award-winning designer. B.)My uncle served us his homemade pizza filled with pride. C
Please answer due tonight!!!