jakket1480 jakket1480
  • 02-05-2019
  • Chemistry
contestada

What volume of 0.125 m kmno4 is required to yield 0.180 mol of potassium permanganate

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 11-05-2019

Answer:

= 1.44 L

Explanation:

Molarity or concentration is given by the formula;

Molarity = moles/volume in L

Therefore;

Volume = moles/molarity

Number of moles = 0.180 moles

Molarity = 0.125 M

Thus;

Volume = 0.18 mol/ 0.125 M

             = 1.44 L

             = 1.44 L

Answer Link

Otras preguntas

How did the discovery of the natural resources affect the development if new mexico territory?
How do I give Brainliest? Will give brainliest when I figure out how
Answer the questions according to the information on the train ticket. ​ ​ Ellos no __________. ​ Question 9 options: pudieron pudimos
2. Draw conclusions How is it useful for organisms to have an uneven distribution of mitochondria among their cells?
How did Wilson control the economy?
Write a twist story where a hero becomes a villian at climax.
What do you think about them? bills of rights
6 + y = 8 Is it a linear equation
Meredith notices that different plant fertilizers are made up of different chemicals. Some fertilizers are high in nitrogen. Other fertilizers are high in phosp
Does the sentence state a fact or an opinion? Japan is a chain of islands that was settled thirty thousand years ago by people from Siberia and Korea.