allyhuerta allyhuerta
  • 01-05-2019
  • Chemistry
contestada

The wavelength of a photon that has an energy of 7.53* 10^-32

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 11-05-2019

Answer:

= 2.64 × 10^7 m

Explanation:

Energy is given by the formula;

E = hc/λ

Where h is Planck’s constant (= 6.626 x 10^-34 Js), c is the speed of light (3.00 x 108 m/s) and λ is the wavelength in meters.

Therefore, wavelength will be given by;

λ = hc/E

  = (6.626× 10^-34 × 3 × 10^8)/(7.53 × 10^-32)

  = 2.64 × 10^7 m

Answer Link

Otras preguntas

Please help me!!! I got 3 different answers and I don’t know which one is right
Which section of a Schumer box discusses the grace period? a. variable rate and balance computation b. penalty fees c. how to avoid paying interest on purchas
Determine Abq and BCR
Based on the diagram what is the length of AC?
Why were the Townshend Acts passed? To punish the colonies for the Boston tea party To punish the colonists for the Boston massacre To raise money for great B
Which event did Kent State students protest in 1970? the bombing of Cambodia the Christmas bombing campaign the My Lai Massacre Vietnamization
Rewrite 2/3x-3=2/7 so that it does not have fractions
How did the war of 1812 end
whos bored out of there mind ?
Hello I am TreyXXX xxxxxxxxxxxxx