spookymod2083 spookymod2083
  • 04-04-2019
  • Chemistry
contestada

A pumpkin is dropped, after 5 secs, its velocity is 47m/s. What is its acceleration?

Respuesta :

RuthPahan
RuthPahan RuthPahan
  • 04-04-2019

Given, final veocity = 47m/s, initial velocity= 0, time = 5s

V = u+at

a = v-u/t

   = 47- 0/5

   = 9.4 ms^-2

Answer Link

Otras preguntas

Sole the equation 6n + 9 = -3n - 21 - 6 for n
To what extent do you think the Roman republic was democratic?
What new concept did the the American Revolution introduce into the world
The energy available as a result of the motion of a body is called _____ energy. -potential -gravitational -kinetic -chemical
What are the interpretations of the line 3x - 15y = 60? X-intercept y-interception A: x 20 - y -4 B: x 5 - y 20 C: x -3 - y 15 D: x -4 - y 20
diagram of the evolution of land plants?
at a book fair, Joe bought 24 books at 3 for $5 and had $2 left. How much money did he have at first?
Eye injuries usually occur as a result of all of the following things, EXCEPT: A) Proper machine operation B) Battery explosion C) Falling or flying debris D
The perimeter of a quarter circle is 14.28 miles. What is the quarter circle's radius?
what royal scientist used the 29th day of frozen vapor to encounter elements for mastering new culinary creations?