corinam9851 corinam9851
  • 02-04-2019
  • Chemistry
contestada

How many ml of 0.0500 m cacn2 are needed to make 25.0 ml of 0.0150 m solution? The molar mass of cacn2 is 80.11 g/mol.

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 11-04-2019

Answer:

= 7.50 mL

Explanation:

m1v1=m2v2

In this case;

m1=0.05  

m2=0.015 and

v2=25.00mL  

Therefore;

(.0500M)(v1)=(25.00mL)(.0150M)

V1 = ((25.00mL)(0.0150M))/0.0500 M

    = 7.50 mL

Answer Link

Otras preguntas

the low literacy rate was the most important social problem facing by pakistan between 1947 and 1949 do you agree ?
the area of a rectangle is (x3 – 5x2 3x – 15), and the width of the rectangle is (x2 3). if area
Tim has a bag of 36 orange-flavoured sweets and Peter has a bag of 44 grape-flavoured sweets. They have to divide up the sweets into small trays with equal numb
Please Hurry 15 points Which conclusions about alcohol and teen driving are supported by the data provided? Check all that apply. Rates of drinking and driving
need the domain and range!
calculate the density of a liquid with a total mass of 88.30 grams and a volume of 165.0 milliliters.
"There is a check and balance among three organs of a government ." Explain​
bibliography at least four should be used​
why is the man at the orphanage so suspicious of amir and farid? what does his suspicion suggest about the life that he is leading in kabul?
Determine whether the equation below has a one solutions, no solutions, or an infinite number of solutions. Afterwards, determine two values of x x that suppor