susan1184 susan1184
  • 02-04-2019
  • Physics
contestada

A ball is dropped from the roof of a building. If it takes the ball 2.6s to reach the ground, how tall is the building?

Respuesta :

Tdono01
Tdono01 Tdono01
  • 02-04-2019
Use x = 1/2VT + AT^2

X = 1/2(0)(2.6) + 9.8(2.6)^2
X= 45.7 m
Answer Link

Otras preguntas

when and where was Hernando de Soto born
Why do you think it is so difficult for some people to accept the idea of continental drift?
Heterozygous genes will always display a dominant trait.
Suppose Lynn rolls a fair die until a 6 appears on top. What is the probability that it rolls to get a six the first time?
Complex organic compounds in sewage are broken down by bacteria. What is the role of bacteria in this?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Write the vertex form equation for this parabola: Focus (3,-9), Directrix X=-3
Jordan bought a notebook for $5, 6 pencils for $1 each, and a binder for $9. The sales tax for the whole purchase was $2 What percent was the sales tax?( The Fi
y= 3x - 10 y= 2x - 5
True or False: 1. all trapezoids are scalene? 2. all squares are rhombuses? 3. all rectangles are squares? 4. all squares are rectangles? 5. all parallelograms