lifewithalina01
lifewithalina01 lifewithalina01
  • 02-04-2019
  • Biology
contestada

An object has a kinetic energy of 32 J and a mass of 36 kg, how fast is the object moving?

Respuesta :

sudgdjshwgags
sudgdjshwgags sudgdjshwgags
  • 16-03-2022

Answer:

1,34 m/s

Explanation:

KE= 1/2 mv^2

massa = 3,6 × 10 ^4/ 10 ^3 kg = 36 kg

KE = 1/2 × 36 × v^2

32 × 2/36 = v^2

64/36 = V^2

√64/36 = V

V= 8/6

V = 1,34 m/s

Answer Link

Otras preguntas

carbohydrates provide the body with
which U.S state resembles a right trapezoid?
6x-3y=6 y=2x+5 USE SUBSTITUTION SHOW YOUR WORK
3+x>10 solve the answer to this problem
How did Japan's relationship to the larger world change during its modernization process?
why were the jobs in each region different
What is the enviromental problem/issue in the ecosystem?
What is a Phenomenon characterized by poorly planned development on the edges of cities and towns?
Which best explains the development of Sydney Carton's character? A. Sydney Carton finally decides to fight for Lucie's love. B. Sydney Carton rushes to Pari
Three students share 5 peaches equally. How many peaches does each student get?