estanriospbmb13 estanriospbmb13
  • 01-04-2019
  • Chemistry
contestada

what is the molarity of 245.0g of h2so4 dissolved in 350ml of solution​

Respuesta :

Tdono01
Tdono01 Tdono01
  • 01-04-2019
M

350 mL = 0.350 L

245.0g H2SO4 / 98.08 g/mol H2SO4
= 2.5 mol H2SO4

2.5 mol H2SO4 / 0.350 L = 7.14 M
Answer Link

Otras preguntas

HELPPPPPPP PLS MATH!! MKARKING BRAINNIEST!!!!!!!!!!
What is the correct answer?
Find the geometric mean between the pair of numbers 9 and 36
Why are Bourbon Democrats not in Power today?
help please i’ll mark brainlist
9 + m + 6 in need answer asap when m=1
Solve the inequality 4x + 3 < 6 + 2x​
Shadows settle on the place, that you leftOur minds are troubled by the emptinessDestroy the middle, it's a waste of timeFrom the perfect start to the finish li
Picasso's Classical period (pick 2) was inspired by ancient Greece and Rome depicts the calmness and dignity of a classical figure and the solidity of a classic
When the temperature on Earth drops abruptly, the land cools down faster than the sea.Which property of water allows water to be resistant to sudden temperature