plshelpme53
plshelpme53
02-03-2019
Chemistry
contestada
‼️Stoichiometry / moles problem: ‼️
Respuesta :
tootooroo
tootooroo
02-03-2019
Amount of NH3 = 6.39 mol
Ratio of NH3 : Ratio of product
4 : 10
Hence, amount of product formed = 6.39/4 * 10 = 15.975mol = 16.0mol (3sf)
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 18+ )
Otras preguntas
your height can be represented by a function h (x) where x is your age. what does h (13) represent
can someone explain the spoils system plz
Your friend gave you a gift card to a new resturant. After you spend $36 on dinner, there is a balance of $44 left on the gift card. What was the original gift
How does the federal judicial system promote the constitutional principle of rule of law? A. By establishing new laws when Congress fails to protect vulnerab
Samtha can write 1 1/2 pages in 3 min how many pages could she write in 12 min
A woman at a point A on the shore of a circular lake with radius r=4 wants to arrive at the point C diametrically opposite A on the other side of the lake in th
what is the setting in The Washwoman by Isaac Bashevis Singer?
Factor h(x)=2x^2-16x+32 factored form
An angle is obtuse if its measure to 107 degrees
Which of the following is NOT related to a bill becoming a law?