avaiisamorgan
avaiisamorgan avaiisamorgan
  • 02-03-2019
  • Physics
contestada

a woman traveling at 70m/s, applies the break on her car and stops in the time of 2seconds. what is her deceleration?

Respuesta :

Odeenaka
Odeenaka Odeenaka
  • 02-03-2019

From the laws of motion:

[tex]v= u + at[/tex]

Therefore:

[tex]0 = 70 + (2 \times a)[/tex]

a in this case = deceleration

[tex]0 = 70 + 2a \\ \\ - 70 = 2a[/tex]

[tex]a = - 35m {s}^{ - 2} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Estimate the angle of elevation from the trailhead to the summit.
A boy can swim 75 feet in 12 seconds. What is his rate to the nearest mile per hour?
how do you figure out what is 1/4 of 10.
Which technological development enabled European navigators to determine their location during the Age of Exploration? (1) lateen sail (2) astrolabe (3) cross
What caused the rise of military government in Japan?
A midwestern music competition awarded 35 ribbons. The number of blue ribbons awarded was 3 less than the number of white ribbons. the number of red ribbons was
Which cells undergo cell division? a. prokaryotic cells only b. eukaryotic cells only c. cancer cells only d. both prokaryotic and eukaryotic cells
A biome that contains a layer of permanently frozen soil, called permafrost, would be classified as A. taiga B. desert C. tundra D. savannah E. temperate decidu
A block of mass 3 kg slides down a frictionless inclined plane of length 6 m and height 4 m. If the block is released from rest at the top of the incline, what
If 4x+5y=10 and x+3y = 8 then (5x+8y)/3=