yshicia31
yshicia31 yshicia31
  • 01-03-2019
  • Physics
contestada

an electromagnetic wave in a vacuum has a wavelength of 0.07 m. what is its frequency ​

Respuesta :

rokettojanpu
rokettojanpu rokettojanpu
  • 06-03-2019

The equation relating a wave's propagation speed to its frequency and wavelength:

v = fλ

v is the progatation speed, f is the frequency, and λ is the wavelength.

Given values:

For an EM wave in a vacuum, v = c ≈ 3×10⁸m/s

λ = 0.07m

Plug in the given values and solve for f:

3×10⁸ = 0.07×f

f = 4.3×10⁹Hz

Answer Link
TheCoolMan015
TheCoolMan015 TheCoolMan015
  • 18-02-2020

Answer:

f = 4.3×10⁹Hz

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the anwser options are in the image
"When my love swears that she is made of truth I do believe her, though I know she lies, That she might think me some untutor'd youth, Unlearned in the worl
Which solid is made from only quadrilaterals? A) cube B) triangular prism C) square pyramid D) cylinder
Read the trailer for Hansel and Gretel. Hansel and Gretel are abandoned in the woods with no food or drink. They wander around and come upon an odd house made o
What is 0.34(0.17) ?
The probability that A is the outcome of an experiment is 0.3What is the probability that A is not the outcome?​
The figures are similar. Find each missing measure. (Number 6)
Discuss how Disneyland impacted America’s love of roller coasters.
Multiply the polynomials. (3x − 9)(5x + 1)
- 6х + Зу = 15 solve for y?​