peytonbrien2002 peytonbrien2002
  • 04-02-2019
  • Chemistry
contestada

A sample of gas occupies 17 mL at –112°C. What volume does the sample occupy at 70°C

A. 10.6 mL
B. 27 mL
C. 36 mL
D. 8.0 mL
Thank you

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 07-03-2019

Answer;

= 36.217 mL

Explanation;

According to Charles' Law, the volume of a fixed mass of a gas is directly proportional to its absolute temperature at constant pressure.

Therefore;

V1/T1 = V2/T2

V1 = 17 mL, T1 = (-112 +273) = 161 K

V2 = ?  , T2 = (70 +273)=343 K

V2 = (17/161)× 343

    = 36.217 mL

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct text in the passage. In this excerpt from Jack London’s "To Build a Fire," which line provides a clue that the main character is not prepared
HELP PLEASE WITH THIS ASAP ASAP
paragraph on rainy day please help me fast ​
Lets find the digit in blank space of thr following numbers so hat the number formed is divisible by 11.a.27.......3​
Which situation is indicated when a woman who is experiencing labor pain states she needs to go to the bathroom to move her bowels?
BC is tangent to circle A at point B. Find m/CAB if m/ACB=62". Enter your answer in the box. m/CAB
Please help me asap!
Do you agree with Freire’s characterization of education?
How do i solve for the maximum and minimum of z?
6 A car covers 162 km in 3 hrs 36min, Find the average speed of a car in km/hr? ​