uh8hardiek uh8hardiek
  • 04-02-2019
  • Chemistry
contestada

A Aspirin has a density of 1.40 g/cm^3
What is the volume in cubic centimeters of a tablet weighing 320
mg?

Respuesta :

Annainn Annainn
  • 13-02-2019

Ans: Volume of aspirin is 0.229 cm³

Given:

Density of Aspirin (d) = 1.40 g/cm3

Mass of Aspirin (m) = 320 mg = 0.320 g

To determine:

The volume (V) of aspirin

Explanation:

The density of a substance is the mass occupied by it per unit volume

i.e. density = mass/volume

d = m/v

V = m/d = 0.320 g/1.40 g.cm⁻³ = 0.229 cm³

Answer Link

Otras preguntas

if 90 is 80% of a value, what is that value
What are the advant6of sexual reproduction over asexual reproduction?
What value dilemmas do sociologist face
How many gallons equal to 8 quarts
gloria has 2 5/8 ounces of perfume. if she uses one third of it, how much will she have left?
Two blocks of ice are at rest on a smooth frozen lake. one block is 3 times the mass of the other block. a man pushes each block the same distance, d meters wit
Find the sum of 2 1/9 + (-2/9) + 3 5/9 a. -5 b. 5 c. 5 2/9 d. 5 4/9 e. 5 5/9
What was the result of the first Punic war? A. Rome defeated Carthage, destroying their city and enslaving their people. B. Carthage defeated Rome, but then ret
Find the area of the regular polygon. round your answer to the nearest tenth. A: 172.2 in.^2 B: 50.0 in.^2 C: 84.4 in.^2 D: 344.3 in.^2
Which of the following illustrates one of the three questions of economics?