volleyballfun24
volleyballfun24 volleyballfun24
  • 02-02-2019
  • Physics
contestada

How many seconds does it take a pebble released from rest off a bridge to fall 29.4 m ? What is the pebble's speed when it has fallen 29.4 m ?

Respuesta :

hrzlatevski
hrzlatevski hrzlatevski
  • 03-02-2019

Data given:

Δx=29,4m

Data needed:

t=?

v=?

Formula needed:

v=√2gh

v=Δx/t

Solution:

v=√2×9,81×29,4

v=24m/s

t=Δx/v

t=1,225s

Answer Link

Otras preguntas

write the name given to a large area of sea or ocean that is partially enclosed and is larger than a bay
What is the estimate for 137,638+52,091
A ray of light strikes a mirror. The angle formed by the incident ray and the reflected ray measures 90 degrees. What are the measurements of the angle of inci
plz help.Four sisters bought a present for their father. they received a 10% discount on the original price of the gift. After the discount was taken, each sist
If sulfur 34 undergoes alpha decay, what will I become?
how many ten thousands are in 9,000 tens
Declarative command interrogative or exclamatory?He has ten fingers and ten toes.
What is 833,000 written in scientific notation
H(x)=(x^2)+1 and K(x)=-(x^2)+4. If K(H)=0, what are the roots/solutions? a. ±i√3 b. ±i c. ±2 d. ±1 e. ±1, ±i
Square root 2 is between 1.4 and 1.5