johnathan1104 johnathan1104
  • 01-02-2019
  • Physics
contestada

Eddy whose mass is 55kg climbs up the 1.50 meter high stairs in 2s.calculate Eddy’s power rating

Respuesta :

christy52 christy52
  • 02-02-2019
power = energy transfer/ time
During the climb, gravitational potential energy increases.
Increase in potential energy = mass x gravity x height
= 55 x 9.81 x 1.5
= 809.325J
Power = 809.325 / 2
= 404.6625W
Answer Link

Otras preguntas

help me rn pleaseeeeeeeeeeeee
16. In the figure, lines m, and n are parallel. A classmate says you can use the corollary to the side-splitter theorem to find x. Explain your classmate's erro
First person with the correct answer gets brainliest! Plz help me and if you do I appreciate it. ake a look at this online thesaurus entry. poor Pronunciation /
Peter's family traveled 3/10 of the distance to his uncle’s house on Saturday. They traveled 3/7 of the remaining distance on Sunday. What fraction of the total
Which are equivalent ratios to 8 :9
there’s this one as well
How long did Harriet work for steward
Please conjugate the verb into the present subjunctive for each of the following sentences.
3[(x-5)+2x]=0 Can someone solve this very quickly? I need it right now.
how many 1/2s are in 3/8