becca5145
becca5145 becca5145
  • 03-01-2019
  • Physics
contestada

The ball is moving at a constant speed of 0.5 m/s for 2.3 seconds how far does it go?

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 03-01-2019

Distance = (speed) x (time)

Distance = (0.5 m/s) x (2.3 s)

Distance = (0.5 x 2.3) m

Distance = 1.15 meters

Answer Link

Otras preguntas

write how you would use numbers to investigate each object​
The perimeter of a circular field is 500 feet. Which of the following is closest to the radius of the field, in feet
Part A What is the meter of this poem?
you can buy 8 apples at the quick market for $1.45 you can buy 6 of the same apples at stop and save for $1.22 witch place is better to buy?
2. Write the equation of a line that is perpendicular to the given line and that passes through the given point. –x + 5y = 14; (–5, –2) A. y = –5x – 27 B. y =
y – 2 = 3(x - 1) thank you​
A collector bought a rare coin for $30 the coin is now valued at $30.50 what is the percent
What goals did the Spanish have for their American colonies?
Which factor contributed to Colonel James Fannin’s decision to surrender to General Jose de Urrea? A. Urrea’s army received reinforcements B. Sam Houston sent a
solve the following equation using Gaussian elimination method [tex]m + 2n + 2p = 4 \\ 3m - n + 4p = 25 \\ 3m + 2n - p = - 4[/tex]​