jabbir1102
jabbir1102 jabbir1102
  • 01-01-2019
  • Physics
contestada

A train travels 81 kilometers in 3 hours, and then 63 kilometers in 4 hours. What is its average speed?

Respuesta :

zaidmir1987
zaidmir1987 zaidmir1987
  • 01-01-2019

Avg speed =Total Distance / Total Time Taken

Therefore = Avg speed = 144/7 = 20.57 km/h

Hope you understood and liked my answer!

Answer Link

Otras preguntas

Read the following paragraph and then answer the question that follows: Video games can kill! That is what many who support legislation banning violent titles f
David says that the numbers 2 and 4 are both composite numbers. Sarah says that 2 is a prime number and 4 is a composite number. Which statement explains who is
The aircraft in the picture above possesses potential and kinetic energy. True False
At the market 5 light bulbs cost $9. How much do 7 cost
y = -9 - 10x + 9 =-11
x = 2 - y3x - 10 = yi have to find yplease help
If a plant cell needs energy for endocytosis, what does it use and where does the energy come from?​
on a map 1 in. = 25 meters. the distance between school and the post office is 23 inches on the map. what is their actual distance​
Why did Guang Xu's attempts at reform fail?
a car travels 55 miles per hour for 2 hours complete the table