AceChaps1156 AceChaps1156
  • 01-01-2019
  • Physics
contestada

A circuit is supplied with 24 volts and its load offers a total resistance of 400 ohms. What's the total circuit power?

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 01-01-2019

Formula

  • P = E^2/R

Givens

  • E = 24 volts
  • R = 400 ohms

Solution

  • P = E^2 / R
  • P = 24^2 / 400
  • P = 576 / 400
  • P = 1.44 Watts         << Answer
Answer Link

Otras preguntas

What are the standard units of specific gravity? a)g/cm^3 b)kg/L c)kg/cm^3 d)none
Two triangles that have the same side length will always be congruent true or false?
Which plain is completely located in canada?
Identify the type of error in the sentence a symphony is where many kinds of instruments play a long piece of classical music
Which of these options represents the correct flow of events during meiosis ii?
For which reason would writers most likely choose to write satire
a student has written a journal. which of the following is true? a journal is the same as a personal narrative. a journal is often personal, not public. a commu
Which of these brand names is related to greek mythology? a. pepsi b. nike c. mattel d. toyota
Which word in this sentence is a participle? he offered to help his mother iron the wrinkled shirts.
please help!!!! which once is the best answer??