paolota paolota
  • 05-04-2016
  • Chemistry
contestada

Calculate the volume in mL of a 0.708 M KOH solution containing 0.098 mol of solute

Respuesta :

rockingholly24 rockingholly24
  • 05-04-2016
Molarity = mol/liter

0.708M = 0.098mol/L
Rearrange to find L:
0.098mol/0.708M = .138L

For every liter there is 1000 mL:
.138L • 1000mL =138mL KOH
Answer Link

Otras preguntas

Select the equations in which w=100 makes the equation true. Select all that apply. A.) 0.54÷w=0.0054 B.) 4,086÷w=4.086 C.) 362.7÷w=3.627 D.) 5.3÷w=0.0053 E
someone please help!
Briefly explain to major platform issues of the Republican Party
japan became a peaceful democratic nation relativlt quickly after the end of World War 2. Which step was not part of its post-war transformation?A. giving the e
If LMN=XYZ, which congruences are true by CPCTC? Check all that apply
What challenges did Michelangelo face when he was painting the ceiling of the Sistine chapel
What is the most important issue facing healthcare industry? In a well- developed paragraph, describe the issue and discuss why you think it’s important.
PLEASEEEEE I NEEDD HELP!!! The Senate hoped to learn from the Watergate tapes
Which event was one of the causes of the French Revolution in 1830?
Approximately how many more job openings are expected for security guards than pharmacy technicians? a. 2,000 b. 11,100 c. 21,000 d. 32,000