Lizziesweet16
Lizziesweet16 Lizziesweet16
  • 02-12-2018
  • Physics
contestada

A train travels 53 kilometers in 1 hours and then 81 kilometers in 3 hours what is its average speed?

Respuesta :

YourTypicalAsian
YourTypicalAsian YourTypicalAsian
  • 02-12-2018
(53+81)/4 hours = 33.5km/h
Answer Link

Otras preguntas

Solve the system of equations below. 5x - 2y=18 3x+3y= 15 А. (4, 1) ОВ. (1.4) с. (-1, 4) D. (-4, 1)
Yo ________ hacer la receta y la ___________ comer. amé– pude amó – pudimos amei– pode amaste – pude
Find 2/5 divided 1/8 simplest form
PLs help me !!!! im giving brainliest
Tim is 6 years older than his brother, and the sum of their ages is 68 years. How old is tim?
What is the value of x if 5x +55 = 35?
Imagine you are Mary McLeod Bethune and write a brief statement in which you state why the teaching of African accomplish- ments is important.
is theme connected to the character
Explain the relationship between heat and thermal energy
What do these images reveal about the Iroquois culture? Select the two best choices. A.They respect animals such as the eagle. B.They used to smoke as a signal.