gonzaleze1127 gonzaleze1127
  • 01-12-2018
  • Chemistry
contestada

What mass of each gas is present in a 1.15 −l sample of this mixture at 25.0 ∘c?

Respuesta :

salamaalneyadi28
salamaalneyadi28 salamaalneyadi28
  • 01-12-2018

total pressure = 666/760=0.876 atm


moles gas = 0.876 x 1.10 L / 0.08206 x 298 K=0.0394


moles N2 / 0.0394 = 330/ 666

moles N2 =0.0195

mass N2 = 0.0195 x 28.0134 g/mol= 0.546 g


moles O2 / 0.0394 = 126/666

moles O2 = 0.00745

mass O2 = 0.00745 x 32 g/mol=0.239 g


moles He/ 0.0394 = 210/ 666

moles He = 0.0124

mass He = 0.0124 x 4 g/mol=0.0497 g


Answer Link

Otras preguntas

what is 7+8 divided by 5-2
Which two questions cannot be answered through science?
there are 600 households in town. 8 out of 20 households own a dog. How many households own a dog?
What's the theme for henri de Toulouse-lautec at the moulin rouge, the dance?.
The following is a strand of DNA. ACGTCGATCAGC What would the bases be on the complementary strand?
William helped new students move desks into the classroom. If 26 desks have a mass of 243 kg, what is the mass of one desk? Round off your answer to the nearest
14. Explain how the artwork below communicates this concept of Monet: "The richness I achieve comes from nature, the source of my inspiration."
Les reponses s il vous plait
What did Lincoln think was the most important part of the speech?
12. Classification can increase your ______of how things may be related to one another. what goes In the blank ?​