Harouth
Harouth
02-11-2018
Chemistry
contestada
What is the mass of 5 moles of iron (Fe)
Respuesta :
jasminemyer7
jasminemyer7
02-11-2018
The molar mass of iron is 358g/mol. 5 moles of iron phosphate are 1790g in mass.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 81+ )
Otras preguntas
What type of waves move energy forward, but the source moves up and down? A) medium waves B) particle waves C) transverse waves D) longitudinal waves
Solve using the elimination method 3x + 6y = -6 and -5x - 2y = -14 Solve the system 2x + y =4 and 3x - 2y = 6
f(x) = sqrt(x+9); g(x) = 8x - 13. Find f(g(x))
Linda is training for a half marathon. she ran 3 3/4 miles monday, 3 miles tuesday, and 2 1/2 miles wednesday. how many miles did she run in those three days
Henry ford produced a more afforble car primarily because his company was what
Multiple Choice. The circular base of a traditional tepee has a diameter of about 15 feet. Which of the following is the approximate area of the base of the t
Why was the pearl harbor attack sucha shock to th united states?
Cao can be used as a drying agent. one such application occurs when water is added to dry concrete or cement. the reaction that occurs is
Victims of terror attacks are typically high profile leaders in opposition to terrorist agendas. True False
Jennifer went to the post office for some stamps. She bought the same number of 8-cent stamps as 10-cent stamps. She also bought as many 2-cents stamp as the o