aspruett08 aspruett08
  • 01-11-2018
  • Chemistry
contestada

what is the density of a 14g irregular solid that displaces 7ml of water

Respuesta :

mathjohndough
mathjohndough mathjohndough
  • 10-11-2018

The density is given by the formula [tex]d=\frac{m}{V}[/tex], where d is density, m is the mass and v the volume. The 7ml of water displaced is the volume of the solid so

[tex]d=\frac{m}{V} =\frac{14}{7} = 2g/ml[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

In ΔOPQ, the measure of ∠Q=90°, QO = 61 feet, and OP = 83 feet. Find the measure of ∠O to the nearest tenth of a degree.
It is expected that US forests will
How does Romeo change after seeing Juliet?
in a softball game, a batter hits the ball at the velocity of 27m/s and angle of 40 shown below. What is the maximum range of the ball?
If 15+3x=3(2−2x), then x= [blank]
Drag the correct tiles to the box. Not all tiles will be used.Identify the effects of the Great Schism.France became the permanenthome of the pope.People questi
Elon musk Who is he?
Please help! Is it 4425.69 or 4425.70? Jamal deposited $4,253 in a savings account earning 1% interest, compounded annually. To the nearest cent, how much will
What were "hunger marches"? A:runs on banks by customers trying to recoup their losses B:protests organized by the Communist Party to demand higher taxes for th
If ABCD were reflected across the x-axis, A' would be located at (1,4). True False