alexisjadiel02 alexisjadiel02
  • 03-10-2018
  • Physics
contestada

If a 50 kg student is standing on the edge of a cliff. Find the student’s gravitational potential energy if the cliff is 40 m high.

Respuesta :

londoncummins1
londoncummins1 londoncummins1
  • 03-10-2018

you can find it using the equation: potential energy=mass*gravitational acceleration*height.


energy=50kg*9.8N/kg*40m=19600Nm=19600J or 19.6kJ


Sometimes they use 10 instead of 9.8 for the g constant. 


Rember to make me Brainliest!!!

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. 7x−9<12
what is democracy?help me​
An entire species of rare flying insects have gone extinct. Out of every three individuals of an extinct animal, two of the three carried a defective gene. How
Which process occurs within the mitichondria
Your last visit is to the famous tourist attraction, the one and only Empire State Building! Your Boss wants you to double check your coworker’s measurements to
Who made the brand hydroflask?
which refers to a muscle is stretched too much and tearsA.fratureB.strainC.sprainD.dislocation​
Who’s has bigger cross sectional area capillaries or aorta?
Need the answer to​ this thank you!
The scale of a map is 2 in = 7 feet. If the map distance is 11 inches what is the actual distance. DON'T INCLUDE UNITS IN YOUR ANSWER!