Wilbertcr7 Wilbertcr7
  • 03-10-2018
  • Chemistry
contestada

how many grams of F are there in a 36.01 g sample of CrF3 given that 18.83 g of this sample are Cr?

Respuesta :

kachigga
kachigga kachigga
  • 03-10-2018

Ca = 40.1  

2 F = 38.0  

--------------  

78.1  

% F = 38.0/78.1  

Now you can calculate mass of F  

0.487 ( 255 g ) = 124 g F

Answer Link

Otras preguntas

What is 4:2(3+1)= Please help me I need this for a quiz tomorrow
A cat weighs 4.5kg and needs liquid medication of 5 mg per kg. How many mls
15. A sheet of paper measured 30cm by 20cm. A strip 4cm wide is cut from it all around. Find the area of the remaining sheet. ​
Where is the list of attribute types? O Diagram O Table O Relationship O Glossary
express x in terms of a and b x/a+1=b
Hypothesis for “Does social media cause depression?”
is 5/8 greater than less than or equal to 1/2?​
Calculate how many grams of NaOH are needed to make 204.68 g of Na2CO3. 2 NaOH(s) + CO2(g) Na2CO3(s) + H2O(l)
There are x counters in a bag. 14 of the counters are blue. Hassan takes at random 30 counters from the bag. 6 of these 30 counters are blue. Work out an estima
Just need the answer quick