Helpenglish9067 Helpenglish9067
  • 02-10-2018
  • Chemistry
contestada

The ph of a 0.175 m aqueous solution of a weak acid is 3.52. what is ka for this acid?

Respuesta :

ilzinhootigee ilzinhootigee
  • 09-10-2018

Hey there!

pH = - log [ H⁺  ] = 3.52

[ H⁺ ] = 10^-pH

[ H⁺] = 10^ ( -3.52 )

[H⁺] = 3.02*10⁻⁴ M

[HA] =0.175 M

Therefore:

Ka = [ H⁺]* [A⁻] / [ HA]

Ka =  (3.02*10⁻⁴)² /  0.175

Ka = 9.1204*10⁻⁸ / 0.175

Ka = 5.2*10⁻⁷


Hope that helps!


Answer Link

Otras preguntas

Please answer these 2 questions for me!!
PLS HELP WILL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!!!!!!! A contractor determined the average amount of time needed to build a house. * When 5 workers are used, it takes 52
CD is a perpendicular bisector of chord AB and a chord through CD passes through the center of a circle. Find the diameter of the wheel. a- 14 2/5in b- 10in c-
please help me I have to send at 5 o clock to my teacher please I can't answer it please ​
Please hurry I’ll give brainliest
1) List 4 effects of World War I on Europe. Use bullet points.
1. A sign with this shape means: Yield right-of-way Speed and direction regulation Railroad crossing
Can someone help me solve question 2 and 3?
What is the difference between secondary and complementary colors? 25 POINTS
What is the equation, in slope-intercept form, of the line that has slope 3/4 and passes through the point ( 4,-5 )? Please help me!!