tommy6785 tommy6785
  • 02-10-2018
  • Physics
contestada

An object is moving with a constant velocity of 278m/s. how long will it take to travel 7500m

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-10-2018

Velocity = 278m/s

Distance = 7500m

Time = How long it takes?

Time = Distance/Velocity = 7500m ÷ 278m/s = 26.98 seconds (Rounded up to nearest two decimal places)


Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)