louieramirez88 louieramirez88
  • 01-10-2018
  • Chemistry
contestada

what is the molarity of a solution that contains 9.63 grams of hcl in 1.5 liters of solution

Respuesta :

lopezgadicha17
lopezgadicha17 lopezgadicha17
  • 01-10-2018

Molar mass HCl = 36.5 g/mol

number of moles:

mass of solute / molar mass:

9.63 / 36.5 => 0.263 moles

Volume = 1.5 L

M = n / V

M = 0.263 / 1.5

M = 0.1753 mol/L

Answer Link

Otras preguntas

What are the five categories of coverage in the marketplace under the PP ACA? a) Basic, Standard, Premium, Elite, Supreme b) Bronze, Silver, Gold, Platinum, Cat
Use the sets below to answer parts (a) through (f). U = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20} A: the numbers in U that divide
11,244,000 In standard notation
ggyttg htfytrgg ughdhuvhw
Using the formula v=4over3 pie radius cubed solve what is the volume of a sphere with a radius of 39.6m rounded to the nearest tenth of a cubic meter
the total number of protons and neutrons in an atom is known as
What determines the structure of political parties at the state level? state governors federal law central committees state law
In ΔABC, a = 19 cm, b = 70 cm and ∠C=104°. Find the length of c, to the nearest centimeter.
Doug has 5 hours to make an on time delivery 273 miles away. Doug drives at a constant speed of 55 miles per hour. Will doug make the delivery by the deadline?
4. Write a Riddle of your own which have a moral concept 10​