nicxlevictxria nicxlevictxria
  • 04-09-2018
  • Physics
contestada

a car traveling at 5 m/s accelerates at a rate of 3 m/s/s for a time of 6 seconds. what is the cars final velocity?

Respuesta :

doniyulexa doniyulexa
  • 14-09-2018

v=v0+a*t = 5+3*6 = 23 m/s

Answer Link

Otras preguntas

Over what interval of time in minutes was the jogger heart rate changing at the constant rate
two things to keep in mind when you're deciding wheather to use formal or informal English
How many countries border Russia?
I need to help please
What was one of the major motivations for initiating the Manhattan Project
The first truly great opera masterpiece was titled and was composed by
F(x)=4x+7 G(x)=3x^2 find (f+g)(x)
If you have a fever, and your temperature is 39C what is your temperature in Fahrenheit.
How did the resolution of the Korean War impact global politics, especially in the Pacific?
It is plausible to regard a collection of letters spanning youth and old age as (i)_____ of autobiography: the precession of characters who inhabit a life and a