FtPrecious1005 FtPrecious1005
  • 04-09-2018
  • Physics
contestada

A block of an unknown metal has a mass of 145 dg and a volume of 2.3 cm3. what is the density of the unknown in units of g/ml?

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 15-09-2018

Answer;

  = 6.304 g/mL

Explanation;

Density = mass/volume

1 gram to 10 Decigram

mass = 145/10

         = 14.5 g

1 cm³ is equivalent to 1 mL

thus, 2.3 cm³ is equal to 2.3 mL

Density = 14.5 g / 2.3 mL

             = 6.304 g/mL

Answer Link

Otras preguntas

examples of firearm identification includes:
Which derived characteristic is shared by at least four organisms? Large brain Lungs Mammary glands Placenta
Whats low self-esteem?
Which theme laugh if it weren’t for the pain than makes me howl. A- B- C-
solve kx+7=4 for x[tex]kx+7=4[/tex]
the discovery that chromosomes are involved in inheritance was made possible by the invention of the what?
Bromine can be classified as a
Which word could replace the words in bold? Because the staple gun is broken, we must attach each shingle by hand.(3 points) Manage Mannerly Manually Manuever
When a new viral infection appears in a population, scientists usually try to develop a vaccine against the virus. Which substances would most likely be contain
Can someone help me on this question please mark brain