mradcrito8628 mradcrito8628
  • 04-09-2018
  • Physics
contestada

A standard 1 kilogram weight is a cylinder 41.5 mm in height and 44.0 mm in diameter. what is the density of the material?

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 15-09-2018

Answer;

=15855.40 kg/m^3

Explanation;

Volume (V) of the cylinder = pi x r^2 x h  

V = 3.14 x (44/2 x 10^-3)^2 x 41.5 x 10^-3  

V = 6.307 x 10^-5 m^3  

By density = m/V  

mass = 1 kg

density = 1/(6.307 x 10^-5) = 15855.40 kg/m^3

Answer Link

Otras preguntas

who proposed a $200 a month pension for sixty year olds if they agreed to spend it all?
Choose all that apply. In what ways do the American people proactively and positively respond to terrorism and suffering in the world? They donate money to
I Need Help With 9 And 10Please Help
Helpppppppppp please please
In the early 1900s the u.s. government banned the interstate commerce of which kinds of films? study
What Is 10 x 5 Divided By 9. + 10 ?
Help fast !!!!!!!!!!! factorise fully :4xy + 16x^2
Which graph shows the line that goes through the point (1, 2) and has slope –3?
Which of the following were directly influenced by Romeo and Juliet? Select all that apply. A.New Moon B.Metamorphoses C.West Side Story D.Troilus and Criseyde
after students borrowed 28 novels from the school library, there were 35 novels left. how many novels were in the school library at first