Jasonwas8553 Jasonwas8553
  • 04-09-2018
  • Physics
contestada

A 0.22-caliber handgun fires a 29-g bullet at a velocity of 770. m/s. calculate the de broglie wavelength of the bullet.

Respuesta :

nuuk nuuk
  • 20-09-2018

solution:

[tex]\lambda =\frac{h}{mv}\\ h is planck's constant=6.626\times10^-34j.sec\\ m=mass=29g\\ =28\times10^-3kg\\ v=770m/sec\\ \lambda=\frac{6.626\times10^-34j.sec}{29\times10^-3\times770}\\[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Please help ASAP!!!!!!!
Mrs. Rosanky's O Plural. proper Plural, common O Possessive, proper Singular, common
Please answer by September 7th
Use States' Rights in a sentence
Convert the following statement to the language used by physicists, "I am cold, please turn on the heat."​
What is the constant of proportionality ​
How can powers of ten be used to find the product of 40 x 10^5? Enter your answers In the boxes as whole numbers You can add __ zeros to the end of the number 4
PLEASE HELP! World history. I need answers for both activities but if I can at least get activity 1 please
how many physical regions does the United States have?
The health triangle and holistic health explains...