hannahcarter868 hannahcarter868
  • 03-09-2018
  • Physics
contestada

An object moves from position x = -1.88 m to x = -4.27 m. What was its displacement? (Unit = m)

Respuesta :

aristocles aristocles
  • 13-09-2018

Displacement is change in the position of object

so we can define it as

[tex]d = x_f - x_i[/tex]

[tex]x_f = - 4.27 m[/tex]

[tex]x_i = -1.88 m[/tex]

now displacement is given as

[tex]d = -4.27 - (-1.88) = -2.39 m[/tex]

so it will displace by 2.39 m in negative direction

Answer Link

Otras preguntas

Explain why the current is reduced as electrons move through a conductor.
what does the agora tell us about the culture of athens?
Factor completely, the expression: 2x^3-2x^2-12x
what are the landforms of vermont
An oscillator makes four vibrations in one second. What is its period and frequency?
The sum of a number and 18 times its reciprocal is 11. Find the number(s). Let x represent the unknown number. The Reciprocal of x is____?
how are the themes and topics different
What is the electron configuration of helium
what is perpendicular to y= 3x -9 and passes through the point (3,1)
If x^5y^4z^2 <0 , which of the following must be true? I xy <0 II yz <0 III xz <0