momrules22 momrules22
  • 03-09-2018
  • Chemistry
contestada

a certain solution has a molarity of m = 6.39 mol/l and has a volume of v =0.550 l what is the value of n

Respuesta :

znk
znk znk
  • 03-09-2018

n = 3.49 mol

Molarity = moles/litres or c = n/V

n = Vc  = 0.550 L × (6.39 mol/1 L) = 3.49 mol

Answer Link

Otras preguntas

Find the exact value for cos π 12 applying sum and difference formulas involving π 3 and π 4 .
If you were asked to convert 4.2 × 10^22 of aluminum to miles
Find the approximate side length of a square game board with an area of 192 in2.
How to tell if an expression is a polynomial?
Northern humans are known by there Latin name?
a scale of a map is 0.25cm: 15mi. Determine the distance between two cities that 6.8 apart on a map.Easy explanation and answer?
Cryptozoology is a field of study aimed at proving the existence of mystery animals such as bigfoot and the Loch Ness monster why is cryptozoology not consider
According to Aristotle’s three critical elements of good communication, what equates to logic?
Are used to describe the basic characteristics of study populations and other data sources.
Mr. Delong's drama class is planning a field trip to see a Mozart's famous opera Don Giovanni. Tickets cost $39 each, and there are 23 students and 2 teachers g