egingerich220
egingerich220 egingerich220
  • 03-09-2018
  • Chemistry
contestada

At 25°C, what is the mass in grams of 970.0 mL of water? [HINT: Density of liquid water is 0.997 g/mL at 25°C]

Respuesta :

znk
znk znk
  • 03-09-2018

967 g

Mass of water = 970.0 mL × 0.997 g/1 mL = 967 g

Answer Link

Otras preguntas

Which equation has the same y-intercept as y=4x-3?a. y-3=x              b. y=8x+3    c. 3-y=4x      d. y=-3+8xWhich of the following is the equation of the line
Find Domain of the functionsquare root of (x-8)/x(x-9)
Find Domain of the functionsquare root of (x-8)/x(x-9)
Find Domain of the functionsquare root of (x-8)/x(x-9)
how is mass transit in cities a possible solution tk urban air pollution?
Historians of china have traditionally dated the beginning of Chinese civilization to the founding of the what??
Which equation has the same y-intercept as y=4x-3?a. y-3=x              b. y=8x+3    c. 3-y=4x      d. y=-3+8xWhich of the following is the equation of the line
Historians of china have traditionally dated the beginning of Chinese civilization to the founding of the what??
what is the answer for (20,8),(9,16) ?
what is the answer for (20,8),(9,16) ?