michicute3600 michicute3600
  • 03-08-2018
  • Physics
contestada

A wave is traveling in a string at 58 m/s. when the tension is then increased 17%, what will be the resulting wave speed?

Respuesta :

Cetacea
Cetacea Cetacea
  • 03-08-2018

the resulting wave speed=62.7 m/s

Explanation:

The speed of a wave is given by

v=[tex] \sqrt{\frac{T}{\mu} } [/tex]

T= tension, v= velocity= 58 m/s

when the tension is increased by 17%, new tension= 1.17 T

[tex] V'=\sqrt{\frac{1.17T}{\mu}} [/tex]

[tex] V'=1.082 \sqrt{\frac{T}{\mu}} [/tex]

V'=1.082 V

V'=1.082 (58)

V'=62.7 m/s

Answer Link

Otras preguntas

which of these following equations solve for x in the two pictures
Factor completely 2x2 + 6x − 80. (2x − 5)(x + 8) (2x − 10)(x + 8) 2(x − 5)(x + 8) 2(x − 10)(x + 8)
What term describes an attempt to get the Supreme Court to change the way a law is interpreted through the Constitution? A. Overturn B. Affirmed C. Prec
why is biomass difficult to calculate PLEASE HURRY!!!!!!!
Work out the area of this circle give your answer in terms of pi and state it’s unit
Which is a true statement about a 45-45-90 triangle? O A. Each leg is 3 times as long as the hypotenuse. O B. Each leg is 12 times as long as the hypotenuse. O
What was the opinion of most Americans as the Civil War started
Which best decribes Earth's magnetic field lines
Simplify by combining like terms: 9x - 14y + 9 + 13y
Un lago de forma circular tiene una longitud de 157 metros. ¿Cual es la distancia del centro del lago a la orilla?