devikrishnaaruketty
devikrishnaaruketty devikrishnaaruketty
  • 02-08-2018
  • Physics
contestada

The length of the minute hand of the clock is 14cm. Calculate the speed with which the tip of the minute hand moves

Respuesta :

Cetacea
Cetacea Cetacea
  • 02-08-2018

Speed of the tip of the minute hand=V=0.0244 cm/s

Explanation:

The angular velocity of the minute hand is given by

[tex] \omega= \frac{2\pi}{T} [/tex]

T= time period of the minute hand=60 min=3600 s

so ω= 2 π/3600 rad/s

Now linear velocity v= r ω

r= radius of minute hand=14 cm

so v= 14 (2 π/3600)

V=0.0244 cm/s

Answer Link

Otras preguntas

Don randomly draws two cards from a standard deck of 52 cards. He does not replace the first card. What is the probability that both cards are aces?
Mis Herman is y yo___ con los bloques
which is an aim of a public health official a. promoting international peacekeeping b. promoting business and commerce c. developing effective safety policies
Which type of plot would be most appropriate to display the responses to asking people about their type of residence​? A. histogram B. timeplot C. pie chart D.
What is the cubic meter the basic SI unit for?
Instrumental ensemble music that normally requires only one player per part is called A. sonata music. B. chamber music. C. orchestral music.
James received a grant for his classroom to buy new computers, which weigh 12 ounces. He is going to buy 24 of them and use a crate that can handle up to 20 pou
What is 9/3x-1=36 Solve this
convert 3.7 do to mL
Please help me with this