jaimelynndill jaimelynndill
  • 02-08-2018
  • Physics
contestada

A bird is flying 5 m/s. How far will it travel if it flies for 3 minutes?

Respuesta :

anna8015
anna8015 anna8015
  • 03-08-2018
3 minutes=3*60=180s
S=v*t=5m/s*180s= 900m. Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

find the slope of the lines through the points (2,-5) and (7,1)
multiply 0.35×0.003
HELP! Why Is this a right triangle? Explain. Thank you so much!
Which of the following is equal to 5.3? A. 4.6 + 2 × 5 – 2 ÷ 2 B. 4.6 + 2 × (5 – 2) ÷ 2 C. [4.6 + 2 × (5 – 2)] ÷ 2 D. (4.6 + 2) × 5 – 2 ÷ 2
Plssssssssssssshelppppopppppp
Who was the 3rd president
How do you solve this equation 35x2/5= ?
Which of the following is a compound sentence? A. Butterflies and hummingbirds feed on the nectar of flowering plants. B. Corporate fraud is becoming mor
Name the greatest geological dangers on our planet.
Marie wants to buy some sunscreen for under $15. One brand costs $10; the second brand costs $5 for the same level of protection. Marie sees that the active ing