wendybhenry3991 wendybhenry3991
  • 01-08-2018
  • Physics
contestada

An unknown solid weighs 31.6 n. when submerged in water, its apparent weight is 19.8 n. what is the specific gravity of the unknown sample?

Respuesta :

Cetacea
Cetacea Cetacea
  • 01-08-2018

specific gravity of the unknown sample = 2.68

Explanation:

True weight of solid=31.6 N

Apparent weight=19.8 N

loss in weight= 31.6-19.8=11.8 N

Loss in weight= weight of the liquid displaced

so weight of water displaced= 11.8 N

now specific gravity= weight of object/ weight of liquid displaced

specific gravity= 31.6/11.8

specific gravity= 2.68

Answer Link

Otras preguntas

How does oxygen obey the octet rule when reacting to form compounds?
story problem to match the equation 36÷5=7 R1
Gaseous methane (CH_4) will react with gaseous oxygen (O_2) to produce gaseous carbon dioxide (CO_2) and gaseous water (H_2O). Suppose 6.42g of methane is mixed
Is |-x|=-|x| always, sometimes, or never true?
what is a compound?
a group of 7 has 4 hours to hike to a lighthouse and back the lighthouse is 28 meters high.it is 12 kilometers from camp how fast do they have to walk?
Identify all possible products of meiosis in plant and animal life cycles.
Give an example of two numbers that both have six digits, but the greater number is determined by the hundreds place.
517 kilometers per second to miles per hour
Abraham Lincoln was the first president _____. not born in the continental United States to die while serving as America's president not born in one of the ori